28 styczeń

poniedziałek, 28 stycznia 2019 Natalia Kamińska kl. VII D Aktualności szkoły

Paderewski w naszej szkole

Grudzień, 27 dzień miesiąca, jest datą szczególną dla Wielkopolski, Polski i każdego Polaka. Właśnie w ubiegłym roku obchodziliśmy 100 rocznicę zrywu niepodległościowego, który dzięki złożonej w walkach ofierze z życia i cierpienia zakończył się sukcesem. Wielkopolska uwolniła się spod panowania zaborcy. Było to niesamowite przeżycie i wzruszająca chwila dla każdego patrioty.

Wydarzenie zostało również uczczone przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie. Dla uczniów dzień 27.12.2018 roku był dniem wolnym od zajęć, dlatego uroczystość przygotowana przez klasy siódme i ich opiekunów odbyła się w czwartek 10.01.2019 roku. Zgromadziliśmy się w auli, gdzie odśpiewaliśmy hymn szkoły, a następnie rozpoczęto część artystyczną. Prowadzący, Tatiana Sobusiak i Stanisław Mazurkiewicz z klasy 8a, przedstawili zebranym kilka ważnych faktów na temat Powstania Wielkopolskiego. Obejrzeliśmy następnie bardzo interesujący film pokazujący losy Wielkopolan w tamtym czasie. Gustaw Kałek z klasy 3d wcielił się w rolę niemieckiego nauczyciela i przedstawił jak wyglądały lekcje w szkołach, w których uczyli się w tamtych czasach Polacy. Wysłuchaliśmy podniosłego wykonania „Roty” przez Ulę Nadolną z 5c, której towarzyszyła grą na pianinie Pola Nadstazik z klasy 7d. Po zakończeniu utworu przyglądaliśmy się scenie zagranej przez Wojtka i Stasia z 3c, w której dwóch poznaniaków mówiących gwarą informowało o przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego (Łukasz Wolny 3d). Chwilkę później podniosła się ogromna wrzawa witająca słynnego pianistę i męża stanu przemawiającego na balkonie hotelu ,,Bazar”. Na uwagę zasługuje fakt, że Łukasz miał oryginalny melonik z początku XX w. Towarzyszyły mu dwie poznanianki ubrane w charakterystyczne stroje przygotowane przez babcie występujących. Uczennice ze starszych klas recytowały wiersze, a pomiędzy widzami kroczyła dumnie „Polska w koronie” (dziewczyna ubrana na biało-czerwono). Był to sygnał do odśpiewania Hymnu Polski, po którym dyrektor Jarosław Krajewski zabrał głos i jeszcze bardziej uświadomił nam jak ważne było Powstanie Wielkopolskie. Zachęcił nas również do obejrzenia serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.

Nagrodziliśmy występujących gromkimi brawami. Wszystkim bardzo podobała się uroczystość, do której scenariusz napisała pani Katarzyna Pietrucha. Warto dodać, że uczniowie klas siódmych przygotowali także dekoracje do apelu oraz wystrój całej szkoły, nad czym czuwały panie Anna Floch i Dorota Musiała.