11 luty

poniedziałek, 11 lutego 2019 Justyna Szkudlarska Aktualności szkoły

Współpraca z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu

W pierwszym dniu po feriach, 28 stycznia, uczniowie klasy 2a wzięli udział w kolejnym spotkaniu w ramach projektu Mały Medyk w Centrum Kongresowo - Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Podczas pierwszego wykładu „Chomiki - moja pasja”, uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu, opowiedziały swoim rówieśnikom o gryzoniach, a w szczególności o chomikach. Młode wykładowczynie przedstawiły zwyczaje gryzoni, wyjaśniły jak gryzonie były i są wykorzystywane przez ludzi do badań naukowych. Porównały najmniejsze i największe gryzonie świata i przedstawiły wiele ciekawostek oraz faktów związanych z hodowlą chomików.

Na drugim wykładzie Pani profesor Danuta Januszkiewicz-Lewandowska z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP wyjaśniła młodym studentom „Jacy jesteśmy - podobni czy różni?”. Czy mamy genetycznych bliźniaków? Dlaczego różnimy się pomiędzy sobą? Czy ewolucja człowieka trwa nadal? Opowiedziała także, dlaczego określone zdolności i zachowania cechują każdego z nas i dlaczego to właśnie czyni nas wyjątkowymi.

Po wykładach był czas na pytania ze strony słuchaczy. Tym razem nasza klasę reprezentowała Hanna Wojciuszkiewicz. W imieniu klasy zapytała „Czy to normalne, że chomiki cały czas śpią? I czy człowiek może urodzić się bez linii papilarnych?”.

Natomiast w piątek 08 lutego 2019 r. w ramach realizacji projektu, odwiedziła nas Pani dr n. med. Kamila Stawczyk-Eder z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych UMP. Rozmawiała z uczniami o ich pasjach i zainteresowaniach, które w przyszłości mogą zachęcić ich do badań naukowych. Jednak głównym celem spotkania było przedstawienie prezentacji na temat „Jak zostać naukowcem?”. Uczniowie zastanawiali się, jakie cechy powinien „posiadać” dobry naukowiec i jak skonstruować projekt badawczy.

Było to bardzo cenne spotkanie, ponieważ uczniowie klasy 2a pracują nad przygotowaniem własnego projektu badawczego, który weźmie udział w konkursie. Dzięki spotkaniu z Panią dr Eder mogli usystematyzować swoją wiedzę, a także dowiedzieć się czym jest hipoteza badawcza i wnioski.

Dziękujemy za spotkanie!