01 grudzień

piątek, 01 grudnia 2017 Anna Małłek Aktualności szkoły

Z Erasmusem do Tegelviken

 

Już trzeci rok uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie uczestniczą w projekcie Small businesses in European regions – step by step programu Erasmus+. Kolejne międzynarodowe spotkanie odbyło się w dniach 12-18 listopada 2017 r. w szwedzkiej szkole Tegelviken. W projekcie zaplanowano sześć takich spotkań – to było piąte – i zgodnie z założeniami wzięło w nim udział osiem uczennic, które zdobyły najwięcej punktów za zadania, wykonywane przez ostatnie dwa lata.

Pierwszy dzień to zazwyczaj czas na poznanie się poprzez gry i zabawy integracyjne, zaznajomienie się ze szkołą, organizującą spotkanie, a także przedstawienie prac, przygotowanych przez uczniów – tym razem były to prezentacje o tym, jak rozpocząć działalność gospodarczą w krajach, reprezentowanych przez szkoły partnerskie.

Głównym celem tego spotkania było napisanie przewodnika dla młodych przedsiębiorców. Uczniowie ze szkół partnerskich ( z Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch) w międzynarodowych grupach najpierw zaplanowali kształt i treść przewodnika, a następnie tworzyli kolejne rozdziały, wykazując się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego oraz wysokimi umiejętnościami w zakresie redagowania tekstu. Zadaniem jednej z grup było zaprojektowanie okładki, a także wykonanie prac edytorskich.

Naszym projektem zainteresowały się lokalne media. Trzeciego dnia odwiedziła nas reporterka radiowa i przeprowadziła kilka wywiadów z uczniami – w tym z uczennicą z polskiej grupy Gabrielą Anglart. Również szwedzkie rodziny włączyły się w działania projektowe, nie tylko goszcząc uczniów ze szkół partnerskich, lecz także przygotowując przyjęcie na zakończenie prac nad przewodnikiem.

Ostatni dzień to zawsze wycieczka, przygotowana przez szkołę, będącą organizatorem spotkania. Tradycyjnie był to Sztokholm, ale tym razem odwiedziliśmy muzeum, w którym prezentowano historię najsłynniejszego szwedzkiego zespołu – ABBA. Oprócz wspaniałej kolekcji strojów, w których występowali członkowie zespołu, a także ogromnej ilości nagranych płyt, można było podziwiać woskowe figury artystów. Ci odważniejsi – dzięki technicznym trikom – mogli zaśpiewać na scenie w towarzystwie zespołu swoją ulubioną piosenkę z ich repertuaru.

Zarówno to spotkanie - jak i każde poprzednie - stanowiło dla naszych uczniów niezwykłą okazję do zdobycia nowych umiejętności, doskonalenia sprawności w posługiwaniu się językiem angielskim, a także poznania nowych miejsc i ludzi. Następne spotkanie – niestety już ostatnie w tym projekcie – odbędzie się w maju przyszłego roku we Włoszech na Sycylii w Noto - malowniczym barokowym miasteczku.

Anna Małłek      

koordynator projektu