14 czerwiec

piątek, 14 czerwca 2019 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

#Jak Czytam

7 czerwca włączyliśmy się do akcji czytelniczej, która pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam” zmobilizowała do sięgnięcia po książki ponad 400 tysięcy uczniów w całej Polsce!

Nie mamy złudzeń – nie wszyscy pamiętali o przyniesieniu książek, które chcieliby polecić. Nie każdy też z radością otworzył te przyniesione lub wypożyczone. Ale zdecydowana większość entuzjastycznie dzieliła się ulubionymi pozycjami, seriami, związanymi z ich czytaniem sytuacjami i wspomnieniami. Dyskusje, komentowanie ulubionych scen, pytania…to było po prostu piękne.

Klasy IV i V przygotowały się bardzo sumiennie, wiele osób przyniosło nawet po kilka książek, a na pierwsze miejsce czytelniczej listy przebojów wysuwały się:

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” i „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martina Widmarka, „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej, a także „Dziennik cwaniaczka” i „Przygody Mikołajka”, „Kajko i Kokosz” oraz „Hobbit” i „Harry Potter”. Młodzież klas IV i V czytała również „O psie, który wrócił do domu” oraz „Magiczne drzewo” i naprawdę wiele, wiele innych.

Wśród starszej młodzieży królował Andrzej Sapkowski i Jo Nesbø, polecano też książki historyczne i popularnonaukowe. Wiele z nich dotykało poważnej tematyki - „Chłopiec w pasiastej piżamie” i  „Tatuażysta z Auschwitz”.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji, uczniom i nauczycielom. Życzymy, by lato dało wiele okazji i możliwości do zatopienia się w lekturze, byśmy po wakacjach opowiadali przygody swoje i naszych książkowych bohaterów. Można również wziąć udział w dodatkowej zabawie #JakCzytam.
Polega na pochwaleniu się w portalach społecznościowych tym, co czytamy.

Zasady są proste:

  • Wystarczy zrobić sobie selfie z czytaną książką (najlepiej podczas akcji);

  • Wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #JakCzytam w opisie;

  • Ustawić prywatność zdjęcia na "publiczne", aby wyświetlało się wszystkim użytkownikom;

  • Wziąć udział w losowaniu 10 dowolnych książek.